česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Horní Město

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

Horní Město je obcí s hornickou tradicí. Na území obce se dříve nacházely doly na stříbro, díky nimž obec vzkvétala. Dolování bylo provázeno střídavým štěstím, až do poloviny minulého století. V obci stojí za povšimnutí renesanční kostel sv. Máří Magdalény z let 1611–1612, s kaplí sv. Anny (1741). K návštěvě se zde nabízí i nedaleký středověký hrad Sovinec posazený v malebné krajině Přírodního parku Sovinecko. V blízkosti obce můžete navštívit atraktivní Národní přírodní památku Rešovské vodopády, v jejímž okolí se zachovaly původní jedlobučiny s kapradinami, mechová společenstva stinných skal a padlých kmenů. Další přírodní zajímavostí v okolí je Skalské rašeliniště, přírodní rezervace se subalpínskými prvky a ojedinělými chráněnými rostlinami.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku

GPS pozice

N 49° 54.564', E 17° 12.843'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz