česky english deutsch <<< >>>

Z Koryčan k Cimburku

Studánka U Mísy

Studánka U Mísy

Z minulosti známe několik názvů dnešní studánky U Mísy. Říkalo se jí Mísa, Panímísa a ještě dříve pak Metodějova studýnka. Ke jménu došla díky kamennému sběrači vody, vytesanému do tvaru mísy v roce 1932. Tehdy se ujal její opravy koryčanský občan Josef Chvála. Poslední rekonstrukcí studánka prošla před více než deseti lety a změnila svou původní nenápadnou podobu.

Voda ze studánky je často vyhledávána a osvěžují se jí četní turisté. Proto je její kvalita průběžně kontrolována a většinou splňuje přísná měřítka, která jsou u pitných vod vyžadována.

Jakási tetka Apolena vyprávěla, že „tady kdysi prúdil silný prameň tejto vody, až se tu z ní udělala taková veliká misa. Pán z Cimburka prý si vzal za ženu chudobnú dívku z lidu. Jeho rodina se chtěla tej paní zbavit a tož ju sem chodili do tej studenej vody namáčat, až chuděrka zchřadla. A tož se včíl říká temuto místu Panímísa.“

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 5.837', E 17° 13.234'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://