česky english deutsch <<< >>>

Z Koryčan k Cimburku

Hrad Cimburk

Hrad Cimburk

Hrad Cimburk byl založen na rozhraní dvacátých a třicátých let 14. století rytířem Bernardem z Cimburka. Roku 1358 přešel majetek Cimburků na Koryčansku na markraběte Jana Jindřicha.

Za významné zástavní držitele hradu jmenujme Čeňka z Drahotuš, válečníka a ničitele církevních statků Voka mladšího z Holštejna či Štěpána z Vartnova, který na hradě opravil škody způsobené husitskými válkami. Za uherských válek, okolo roku 1468, byl Cimburk dobyt uherskými vojsky. Za Viléma z Víckova došlo k rozšíření hradu, jenž se stal významným sídlem v širokém okolí. Roku 1569 jej získal přední uherský šlechtic Gabriel Majláth a poté přešel sňatkem na rod Horeckých z Horky, kteří zde provedli poslední barokní úpravy. Záznam moravského historika Jiřího Ignáce Středovského z roku 1709 uvádí Cimburk již jako hrad opuštěný a zčásti zřícený. V roce 1793 jej vzpomíná i topograf Josef Schwoy slovy „starý horský zámek, obklopený lesy“.

První záchranné práce na Cimburku byly započaty již v první polovině 20. století. V současnosti je staticky zajišťován a opravován.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 6.866', E 17° 13.006'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://