česky english polski <<< >>>

NPR Mionší

Soukromý život jedle

Než začal do lesa zasahovat člověk, byla u nás jedle nejrozšířenější jehličnatou dřevinou. Dnes už jedli v našich lesích neuvidíte tak často a to z více důvodů. Ještě nedávno docházelo k jejímu odumírání. V roce 1979 byla jedle dokonce zapsána do Červeného seznamu jako druh ohrožený vyhynutím. Jedle chřadly, odborníci si lámali hlavy, vymysleli hodně teorií.

Snad změnou klimatu, vlivem škůdců a mnoha dalšími vlivy; nejčastěji se uvádí znečištění ovzduší. Hlavní podíl na úbytku této dřeviny mělo ale hospodaření člověka. Jedli nesvědčí hospodaření, při kterém vznikají paseky. Trvá to nejméně 3 roky, než má semenáček jedle první boční větévku. Smrk má za stejnou dobu 2 patra větviček a je minimálně 3krát větší. Jedle vysoká 3 nebo 4 metry dokáže žít i přes 100 let v zástinu jiných stromů, a když se jí uvolní místo, doroste do normální velikosti. V jižní Evropě existují i čtyřmetrové jedle staré 160 let. Jedle prý může žít až 800 let. Jedle v Mionší se dožívají 250 – 450 let. Pamatují ještě dobu Marie Terezie nebo bitvu na Bílé hoře.

Mlok

Mlok patří mezi noční zvířata a přes den ho uvidíte jen při delších deštích. Žlutočerná barva podobně jako u vosy varuje „nesahej na mě“. Kůže mloka totiž vylučuje jedovatý výměšek. Pokud by se vám např. dostal do oka, způsobil by silné pálení.

Houba jako z moře

Znáte houbu, která svým tvarem připomíná mořské korály? Na kmenech starých jedlí roste korálovec jedlový. Jeho existence je s jedlí spjatá, proto s jejím úbytkem vymizel z beskydských lesů také korálovec. (Text: Ing. Vojtěch Bajer)

GPS pozice

N 49° 32.512', E 18° 39.381'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea, o.s.
http://