česky english polski <<< >>>

NPR Mionší

Není les jako les

Les je pro lidi důležitý. Jedním z jeho přínosů pro člověka je, že mu poskytuje dřevo. Ale není to přínos jediný, ani hlavní. Les není jen „továrnou na dřevo“. Už jen tím, že les existuje, nám poskytuje mnoho užitku. Je domovem mnoha rostlin a zvířat, chrání půdu, zachycuje prach, ovlivňuje podnebí, pohlcuje hluk, slouží nám k odpočinku a má v přírodě ještě mnoho jiných úkolů. Ale není les jako les. Ve smrčině založené člověkem se snadněji získává dřevo, na druhou stranu ji snáze poškodí vítr, sníh nebo přemnožený hmyz. Přírodní jedlobučina poskytuje na malé ploše množství různých prostředí pro mnoho druhů rostlin a živočichů. Bývá také odolnější. V době průmyslové revoluce byl les skutečně jen „továrnou na dřevo“. Dnes bychom se měli snažit hospodařit tak, aby les mohl poskytovat všechny přínosy, které dávat může.

Puštík bělavý

Mionší je jedno z mála míst u nás, kde žije velmi vzácná sova puštík bělavý. Má světlou barvu a je větší než jiné sovy (téměř tak velký jako výr). Často létá i ve dne. Na jaře láká sameček samičku zvuky, které zní podobně jako štěkot psa. Pera na křídlech sov tlumí zvuk vznikající při mávání křídly. Proto se ke své kořisti snesou téměř neslyšně.

Známý strom?

Typický javorový list zná jistě každý z kanadské vlajky (i když naše javory mají listy trochu jiné). Poznali byste javor klen jen podle kmene? Na Mionší roste mnoho nádherných javorů, často mají ve stáří typickou šupinatou borku. Vypadají jako dílo sochaře s neskutečnou fantazií. (Text: Ing. Vojtěch Bajer)

GPS pozice

N 49° 32.400', E 18° 39.250'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea, o.s.
http://