česky english deutsch <<< >>>

Napajedelsko

Slanica

Slanica

Malé lázně, nacházející se na pravém břehu řeky Moravy, připomínány již roku 1669 s minerální alkalicko-muriaticko-sirovodíkovým pramenem zvaný Slanica, k léčení nemocí žaludečních a ledvinových.

Již v roce 1838 měla budova lázní 19 pokojů, 10 koupelen a vlastního lékaře. Při vybudování druhé železniční koleje roku 1872 byla zazděna původní studna napájející provoz. Až na rázný zákrok členů městské rady roku 1903 svedli dosud divoce vytékající pramen Slanice do nové studny. Snaha o obnovení lázní však vedla k úspěchu v režii obce až roku 1912. Roku 1925 koupili lázně manželé Kohnovi, kteří zde přistavěli restauraci a byty pro pacienty.

Pramen Slanica se nalézá v nejzazší části štoly dlouhé 48 m, ražené v pískovcích. Odtud je voda sváděna do 3m hluboké jímky s přepadem pro veřejný odběr. Zdejší voda o stálé teplotě 15° C, by mohla soutěžit o titul chutí nejodpudivější minerální vody na území naší vlasti. Její intenzivně slanou chuť totiž řádně „tvrdí" obsah sirovodíku.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 10.020', E 17° 30.236'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Jaroslav Hrabec
http://