česky english deutsch <<< >>>

Stříbrnické paseky – ráj chalupářů

Stříbrnice

Stříbrnice

Obec je zmiňována již v roce 1141. Do historie se zapsalo lovecké právo, podle něhož měla vesnice název „Lovecká obec Stříbrnice“. Dvanáct lovčích z této obce zasedalo u loveckého soudu na hradě Buchlově. Jejich povinností bylo také chodit pro popravčího mistra do Uherského Hradiště a doprovázet ho i po provedené exekuci bez úhony zpět domů. Poddaní Stříbrnic měli určitá privilegia, neplatili mýtné na mostě v Uherském Hradišti a bezplatně mohli mlít obilí. Tyto výsady zanikly v roce 1749, kdy bylo zrušeno lovecké právo.Nejstarší stavbou obce je kaplička sv. Prokopa z roku 1749, která byla v roce 2009 zrestaurována a téhož roku slavnostně vysvěcena.

Dominantou Stříbrnic je kostel sv. Prokopa, jehož základní kámen byl posvěcen v říjnu 1907 a již v roce 1908 byl tento kostel dohotoven.

Další státem uznanou kulturní památkou je morový sloup z 18. století se sochou bičovaného Krista. V obci jsou udržovány lidové tradice, tříkrálová obchůzka, hody s právem, stavění máje a další.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 3.332', E 17° 18.380'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
PaedDr. Jiří Jilík
Tel.:722 984 125
e-mail:jiri.jilik@slovackemuzeum.cz
http://jirijilik.webnode.com