česky english deutsch <<< >>>

Stříbrnické paseky – ráj chalupářů

Lípy u sv. Jána

Lípy u sv. Jána

Dvě lípy malolisté (Tilia cordata) o obvodech 390 a 232 cm rostou na Stříbrnických pasekách na hranicích Stříbrnického a Boršického katastru. Tento zelený ostrůvek, tvořenýpamátnými lípami, doplněné nově vysazenými, doprovází sochu sv. Jana Nepomuckého, která dala zdejšímu místu název. Socha světce v kanovnickém rouchu stojí na kamenném podstavci, do nějž byla vyryta slova „Swati Jan z Nepomuku, zbawigsz od gzielm vlku, upros iprawipokani, skrz iezisseswatipani“. Na zadní straně jsou prozrazena jména manželů Jana a Mariny Bednaříkových, pro které vytesal dílo ve stylu lidového baroka neznámý kameník v roce 1733. Lípy, které jsou nyní ozdobou celému okolí, byly u sochy vysázeny asi před 150 lety.

V Evropě je lípa poměrně značně rozšířený strom. Již v antickém Řecku byla lípa ceněna za stín, který poskytují k zemi skloněné větve.Odpradávna se traduje, že je stromem lásky i díky listům ve tvaru srdce a květům s omamnou vůní. Jediný vzrostlý strom nese asi 10 kg nektaru, z nějž včely vytváří voňavý a nekrystalizují­cí med.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 4.241', E 17° 19.170'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
PaedDr. Jiří Jilík
Tel.:722 984 125
e-mail:jiri.jilik@slovackemuzeum.cz
http://jirijilik.webnode.com