česky english polski <<< >>>

NPR Mionší

Život a kultura

V horách těšínského panství žili lidé ve velmi drsných podmínkách a v neskutečné chudobě. Vedli neuvěřitelně skromný způsob života. Aby přežili, museli být soběstační, všechno si vypěstovat, vychovat a vyrobit z vlastních surovin (dřeva, vlny, lnu) a co nejméně věcí kupovat. Díky tomu se v horách udržela původní kultura mnohem déle než v podhůří. Valašští přistěhovalci se nepřizpůsobili kultuře původních obyvatel podhůří, ale ponechali si svou a rozšířili ji v horách.

Dům v podstatě tvořily dva samostatné sruby spojené střechou a uzavřenou síní. V jednom srubu byla obytná jizba, ve druhém chlév nebo komora. Dům byl bez komína. Povinnost stavět komíny zavedla Marie Terezie už v roce 1751, v horách je ale nikdo nestavěl. Proč? Objasní nám to část dopisu adresovaného zemskému guberniu: „Naše zcela dřevěné domy mají hodnotu jen 20 – 30 rýnských a náklady 50 – 60 rýnských na jeden kamenný komín si nelze dovolit. Takové zařízení se nemůže obejít bez zboření celé chalupy…“

Sova menší než kos

Věděli jste, že u nás žije sova (nebo spíš sovička) stejně velká jako vrabec? Jmenuje se kulíšek a živí se hlodavci a drobnými ptáky. Vzácně hnízdí i v Beskydech, je možné jej vidět i v Mionší.

Měsíčnice

Hlavně v suťových lesích uvidíte rostlinu, které báby kořenářky říkaly „noční fiala“. To proto, že voní hlavně v noci, aby přivábila noční motýly, kteří ji opylují. Po odkvětu drobných fialových květů je nápadná velkými suchými plody. (Text: Ing. Vojtěch Bajer)

GPS pozice

N 49° 32.416', E 18° 39.086'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea, o.s.
http://