česky english polski <<< >>>

NPR Mionší

Valaši a salašnictví

Zatímco údolí Jablunkova k Těšínu bylo postupně osidlováno už od počátku středověku, do hor se nikomu nechtělo. Až od 16. století obyvatelé podhorských obcí začali s jejich osidlováním. Ve stejné době sem začali přicházet valašští kolonisté. Byli to uprchlíci ze sousedních „zahraničních“ panství, z Horních Uher (Slovensko) a Haliče (část Polska), kteří utíkali před útiskem a bídou za lepším živobytím. Ti také přinesli znalost salašnického chovu ovcí. Salašnictví nutilo obyvatele neustále se přemisťovat se stády po pastvinách. V létě se páslo na salaši v horách, na jaře a na podzim na loukách v podhůří a v zimě byl dobytek v ovčíně na úbočí hor nebo v údolí u domu. Z počátku vrchnost salašnictví podporovala, protože se tak využily hory, které jí předtím nedávaly skoro žádný užitek. Ale od konce 18. století se díky rozvoji průmyslu zvýšila poptávka po dřevě, a tak úřady začaly chov dobytka omezovat, aby se mohly pastviny zalesnit. Úplně zaniklo salašnictví na Těšínsku až po 2. světové válce. O tom co byl košár nebo „miyszani łowiec“, si přečtete více na dalších zastaveních např. v obci Košařiska, či na vrcholcích Gírové, Kamenitého nebo Přelače kam vás naše stezka rovněž zavede.

Vzácná zmije

Pokud máte pocit, že na zmiji můžete v lese narazit na každém kroku, potom se velice mýlíte. Zmije je velice plachá a je spíš štěstí, pokud ji uvidíte. Navíc je dnes zmije už vzácná, proto patří k chráněným, kriticky ohroženým živočichům.

Jilm

Jilm býval mnohem častějším stromem, než je dnes. Úbytek jilmů způsobuje houbové onemocnění zvané grafióza, nazývaná také „holandská nemoc“ (poprvé se totiž objevila v Holandsku). Za zhruba 70 let dokázala tato nemoc zabít velkou část jilmů u nás. Nenápadnému jilmu pomalu odumírají jednotlivé větve, nakonec usychá celý. (Text: Ing. Vojtěch Bajer)

GPS pozice

N 49° 32.804', E 18° 39.463'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea, o.s.
http://