česky english deutsch <<< >>>

Z Osvětiman ke Klimentku

Přírodní památka Kazatelna

Přírodní památka Kazatelna

Přírodní památku Kazatelna tvoří vypreparovaná vrcholová skála na ploše 9×3,5 m, asi 8 m vysoká, stojící v nadmořské výšce 518 m.

Na severní straně skála prudce spadá do údolí Stupavy. Jedná se o pískovcové skalisko, středně až hrubě zrnité, světle hnědé barvy, jehož základní složkou je křemen, ortoklas, muskovit a biotit. Výměra území chráněného od 5. 4. 1967 je 0,04 ha. Důvod vyhlášení je ochrana ojedinělého morfologicky zajímavého skalního výchozu. Jméno „Kazatelna“ dostalo skalisko v souvislosti se svým vzhledem a od vytesaných schůdků a kříže na vrcholu.

Ze skaliska je vidět přes údolí Kyjovky na protější hřeben Chřibů a pod Kazatelnou uvidíte opravovanou zříceninu hradu Cimburk i Koryčanskou přehradu. O skalisku se traduje, že bylo využíváno skutečně jako kazatelna, nejprve moravským arcibiskupem Metodějem, později i augustiniány z nedalekého kláštera na Svatém Klimentu.

Užitečné informace

Více informací o přírodní památce se dozvíte na: http://nature.hyperlink.cz

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 5.755', E 17° 13.599'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://