česky english deutsch <<< >>>

Z Osvětiman ke Klimentku

Svatá hora

Svatá hora

Na nejvyšším místě Svaté hory (kóta 503 m n. m. – Hroby) stojí malá kamenná mohyla, pod níž je ve skále vytesán drobný kříž.

Ten nechal vytvořit počátkem osmdesátých let 19. století stupavský farář Vavřinec Sigmund. Těžištěm jeho romantického zájmu se stala právě Svatá hora, na níž, podle jeho přesvědčení, se měly nacházet zbytky velkomoravského kostela P. Marie, pod nímž měl být pohřben moravský arcibiskup Metoděj. Na provedení skutečných výkopů však neměl Sigmund dostatek peněz, a tak mezi léty 1884–1886 kopával sám či s málo pomocníky.

Zároveň sem vodíval procesí lidí z okolí a stupavské školní děti a kázal o významu místa, svých nálezech a vlastní teorii existence a fungování velkomoravské říše. Její centrum, společně se spolupracovníkem, sudickým učitelem Josefem Faitem, kladl právě do Chřibů. Počátkem 70. let minulého století tu kopal syn vizionářky Klementiny Maštalířové, Robert, avšak bezvýsledně.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 6.131', E 17° 15.034'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://