česky english deutsch <<< >>>

Údolím Dlouhé řeky

Buk U Péra

Buk U Péra

Nedaleko bývalé hájenky Na Pile v místě, kterému se říká U Péra, roste ponechaný výstavek původního porostu. Je jím pěkně rostlý buk lesní (Fagus sylvatica) o obvodu kmene 410 cm a výšce 35 m stojící u lesní cesty vedoucí okolo Holého kopce.

Stáří stromu je odhadováno asi na 250 let. Buk je statný strom milující vlhké, písčité půdy bohaté na živiny. Kmen je jasně patrný asi do poloviny koruny, která je u mladých stromů štíhlá, u starších značně široká a kopulovitě klenutá. Borka je hladká, olovnatě šedá a teprve u starších jedinců zdrsní. Samčí květy rostou po několika ve svazečcích, samičí uzavřeny v číšce. Lesklé, hnědé bukvice jsou ostře trojhranné. V našem středoevropském klimatu jde o nejlépe adaptovaný druh stromu a jeho semenáčky jsou na jaro vidět téměř na všech lesních půdách. Bukové dřevo je tvrdé a dobře se zpracovává. Kdysi se buku využívalo dokonce i ke kultovním účelům, kdy do malých hůlek stejného průměru vyryli germánští kněží runy, hůlky naskládali do nádoby, pomíchali je a kladli je postupně na plátno. Z jejich kombinace pak sudičky zvané Normy oznamovaly výrok – odtud pochází název pro písmena – německy Buchstabe a slovansky bukva. Jarní listí se dříve přidávalo do salátů, vyloupané bukvice do polévek, pečiva a nádivek.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 6.484', E 17° 16.415'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Jaroslav Hrabec
http://