česky english polski <<< >>>

NPR Mionší

Markýz, lov a tetřevi

Nakloněný zašlý kámen vedle staré cesty nám připomíná časy těšínského panství. Časy, kdy Mionší bylo oblíbeným místem panstva pro lov jelenů nebo tetřevů. Těšínské panství patřilo téměř pět století polským knížatům, poté jej vlastnili převážně Habsburkové. V roce 1895 získal těšínské panství arcivévoda Bedřich, který patřil k nejbohatším lidem v Rakousku – Uhersku. Arcivévoda byl nejen dobrý ekonom, ale také vášnivý lovec. Pokud právě pobýval v Těšíně, bylo Mionší častým svědkem jeho loveckých výprav. Spíše než vojenská cvičení a bitvy měl Bedřich Habsburský rád lov. Jen v roce 1896 prý v revírech těšínského panství ulovil on a jeho rodina stovky jelenů, 2580 srnců, 199 divočáků, 26 822 zajíců, 2583 bažantů, 21 204 koroptví, 178 holubů a ještě mnoho jiné zvěře. Mionší bylo oblíbeným místem arcivévody pro lov tetřevů. V roce 1904 si dokonce nechal postavit uprostřed pralesa loveckou chatu.

Nejmenší pták

V korunách stromů jehličnatých lesů můžete vidět malého ptáčka králíčka obecného. Spolu se svým příbuzným králíčkem ohnivým, je našim nejmenším ptákem. Váží pouhých 5 – 6 gramů, a je tak 1000krát lehčí než tetřeví kohout.

Vzácná houba

Zákonem chráněných hub je u nás málo. Jednou z nich je mozkovka rosolovitá. Název je vystihující a už podle něj je asi každému jasné, že nepůjde o „klasickou“ houbu s kloboukem. Mozkovka roste na odumřelém dřevě a díky jeho úbytku v lese patří mezi silně ohrožené druhy.

„Tetřeví zpěv“

Tetřeva bylo možné lovit jenom v období toku na jaře časně zrána. Tetřev je totiž velice ostražitý a jenom při zpěvu chvíli nevnímá okolí. Tehdy se k němu lovec mohl přiblížit. Jeho „zpěv“ tvoří pouze 1 „sloka“, kterou tvoří 4 „verše“: KLEPÁNÍ, TRYLEK, VÝLUSK, BROUŠENÍ. Za jedno ráno tetřev zopakuje svou sloku až 300krát. Občas se uvádí, že dokonce 1000krát. (Text: Ing. Vojtěch Bajer)

GPS pozice

N 49° 32.685', E 18° 40.623'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea, o.s.
http://