česky english deutsch <<<

Buchlovicko

Mariánský sloup Za humny

Mariánský sloup Za humny

Zajímavý mariánský sloup se nachází na konci cyklostezky spojující Břestek s Buchlovicemi, v místech historické cesty, v polní trati Za humny.

Štíhlý oválný sloup na čtvercovém podstavci s římsou je ukončen členitou zdobenou hlavicí, na níž stojí sousoší P. Marie s Ježíškem v levé ruce. Žena má dlouhé nařasené šaty a obě hlavy dříve zdobily drobné korunky. Barokní sloup pochází z roku 1716 a přestože se před několika desítkami let ocitl uprostřed zemědělského lánu a byl každoročně oboráván, zůstal poměrně zachovaný. O jeho rekonstrukci se po roce 2000 zasloužil městys Buchlovice. Podle lidové tradice byl sloup postaven buchlovickými sedláky coby výraz díků vrchnosti za přidělení pozemků do soukromých a dědičných rukou. Stal se tak neoficiálním rozhraním panských a sedláckých polí. V dobách sucha a neúrody k němu chodila procesí věřících, prosících o nápravu. A ještě v nedávných letech sem vodili místní kantoři žáky v hodinách kreslení pro načerpání námětů k dětským uměleckým dílkům.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 5.314', E 17° 20.713'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://