česky english deutsch <<< >>>

Buchlovicko

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

Královský hrad vznikl v polovině 13. století jako centrum správy okolních lesů. Jeho název se poprvé objevuje roku 1300.

V politicky nestabilních dobách 15. století byl postupován moravským markrabětem do zástavy jeho věřitelům, k nimž patřili Lichtenštejnové, Stibor ze Stibořic, páni z Kunštátu, z Cimburka, ze Zahrádky aj. Za Cimburků vzniklo na Buchlově několik pozdně gotických sálů, z nichž některé se dochovaly do současnosti. Prvními soukromými majiteli hradu byli Žerotínové, jež roku 1542 vystřídali Zástřizlové. V jejich době doznal hrad zásadních změn a podoby, v jaké ho prakticky spatřujeme dodnes. V první polovině 17. století je vystřídali Petřvaldové, kteří přesídlili natrvalo do buchlovického zámku, a počátkem 19. století Berchtoldové. Ti hrad, už jako muzeum, zpřístupnili veřejnosti. Cenné jsou zvláště vystavené sbírkové exponáty, které mj. věnoval cestovatel, lidumil a národní obrozenec Bedřich Berchtold.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 6.519', E 17° 18.649'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://