česky english deutsch <<< >>>

Z Koryčan k Cimburku

Zámek v Koryčanech

Zámek v Koryčanech

Koryčanský zámek se nachází na vyvýšenině nad městem a svou polohou dominuje celému okolí. Jeho předchůdcem byla tvrz, jmenovaná v urbáři panství v roce 1611 coby dvůr v místech nad farou.

K výstavbě zámku došlo někdy po roce 1677 za majitele panství Gabriela Františka Horeckého a v následujícím čase byl dále rozšiřován. Za pánů Münch–Bellinghasenů, Rotschildů, Witgensteinů, Trautmannsdorfů–Weinbergerů a Salzerů doznala zámecká budova už jen dílčích úprav. Po II. světové válce se stal jeho majitelem československý stát a byl využíván zprvu jako čítárna, obřadní síň, zvláštní škola či skladiště textilu. Poté byla budova adaptována pro školské účely a na dlouhá desetiletí se stala sídlem Střední odborné školy se zaměřením na obchodní a podnikatelskou činnost.

Procházíte-li hlavním zámeckým průjezdem, všimněte si dvou pískovcových desek z let 1661 a 1684, přivezených z hradu Cimburku, a opatřených erby manželů Horeckých z Horky.

V sousedství barokního zámku v Koryčanech najdete stylovou zahradu, která je zmiňována již na počátku 18. století. Z této zahrady byl postupně vybudován okolo roku 1860 dnešní krajinářský park s působivou jírovcovou alejí a dalšími zajímavými solitérami. K jedné z nich patří také tis červený (Taxus baccata) stojící na nároží zámku vpravo od vjezdové brány. Svým umístěním se stává zajímavou dominantou při pohledu na vstupní i zahradní průčelí zámku. Široce vejčitá koruna a výrazně rozvětvený kmen by mohl poukazovat na dřívější tvarování této dřeviny. Současná výška dřeviny je 11 m a obvod centrálního kmene 136 cm, mimo něj má ještě 7 menších bočních.

tis červený

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 6.244', E 17° 9.740'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://