česky english deutsch <<< >>>

Střílecko

Hrad Střílky

Hrad Střílky

Hrad Střílky, po kterém se do dnešních časů dochovaly jen terénní nerovnosti, strohé zbytky zdí a příkopů, se rozprostíral nad stejnojmennou vsí.

Svým výborným strategickým umístěním kontroloval velké území.

Založení hradu v polovině 13. století je připisováno brumovskému purkrabímu a diplomatu Smilovi ze Zbraslavi, jednomu z prvních příslušníků rodu pánů z Kunštátu, jenž se již roku 1258 píše „ze Střílek“. V následujících letech se hrad dostal do rukou moravských markrabat Jana Jindřicha a Jošta. V roce 1406 jej držel coby léno Vznata Hecht z Rosic, roku 1418 jeho syn Hynek a poté další příslušníci téhož vladyckého rodu, po kterých střílecké zboží přešlo na pány z Lichtenburka. Posledními obyvateli hradu byli vladykové z Ojnic. V jejich době už stavba na jednom z nejvyšších chřibských vrcholů neposkytovala pohodlný život nastupující renesanční šlechtě. Střílky zůstaly opuštěny a roku 1542 jsou výslovně uváděny jako pusté.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 7.998', E 17° 13.668'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://