česky english deutsch >>>

Střílecko

Dřín u Vrbů – univerzální dřevina a všelék

Dřín u Vrbů – univerzální dřevina a všelék

Svými, na příslušný druh úcty hodnými rozměry, 8 metry výšky a obvodem kmene 260 cm, je dřín obecný, rostoucí u Vrbova statku čp. 1, opravdovou evropskou raritou.

Současný majitel odhaduje jeho věk přes 250 let, pravděpodobnější je však jeho stáří nižší, spíše kolem 170 let. Dřín, obvykle rostoucí jako keř, se zde díky letitým úpravám spodních větví rozrostl do tvaru mohutného, pravidelně časně z jara žlutě kvetoucího stromu. Plody dřínu, dřínky, soudečkovité tmavě červeně zbarvené peckovice, bohaté na vitamín C, se používají v lidovém léčitelství při střevních potížích i proti horečnatým nemocem, vyrábí se z nich džem, kompoty, příjemné osvěžující víno i lahodná pálenka „dřínkovice“. Pevné, houževnaté dřevo se historicky používalo na výrobu luků, loukotí kol povozů nebo šroubů do vinných lisů. V současnosti je však u nás dřín vzácný a je proto zařazen mezi zákonem chráněné druhy v kategorii ohrožený druh. Střílecký dřín je navíc také chráněn jako památný strom.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 8.658', E 17° 12.776'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://