česky english deutsch <<< >>>

Střílecko

Zámek ve Střílkách

Zámek ve Střílkách

Se zánikem stříleckého hradu se přesunul vrchnostenský život dolů do městečka. Stavba první zdejší renesanční tvrze v 16. století bývá připisována Mikuláši Kobylkovi z Kobylího. Za působení evangelíka Adama Martinkovského z Rozseče došlo k přestavbě tvrze ve větší zámek, který tvoří základ dnešní stavby.

Roku 1622 získali panství Petřvaldští z Petřvaldu. V té době byl zámek poškozen požárem. Za Amanda Ferdinanda dostaly mnohé prostory nové zastropení a štukové dekorace. Později byl zámek přebudován na velké sídlo s dvěma nádvořími a s přístavbou hospodářského dvora. Brzy přibyl pivovar, palírna a šenk. Další úpravy v 19. století provedli Kuenburkové a Herbersteinové. V roce 1912 zakoupil zámek rakouskouherský ministr zahraničí Leopold II. Berchtold. Po roce 1989 získali objekt v restituci potomci posledního majitele Zdeňka Černého, kteří jej prodali Nadaci živoucí světlo Mahaprabhudip satsang.

Zámecký park ve Střílkách

Současnou podobu získal park v roce 1885, kdy v duchu tehdejší módy zakládají její majitelé Herbersteinové na ploše parku dendrologickou sbírku. Celý park je druhově velmi pestrý, obsahuje na 30 taxonů jehličnatých a 90 listnatých dřevin včetně kultivarů. Z ní jsou zachovány exempláře např. borovice vejmutovky, jinanu dvojlaločného, jírovce malokvětého a skupina tří kultivarů buků lesních – převislý Fagus sylvatica var. Pendula, pestrolistý var. Roseomarginataa červenolistý var. Atropunicea. Posledně jmenovaný strom je nejmohutnější. S obvodem kmene 640 cm a výškou 25 m tvoří přirozenou dominantu prostoru před zahradním průčelím zámku. Jeho stáří se pohybuje okolo 150 let. Pro svou velikost je chráněn jako památný strom a patří k největším svého druhu u nás. Dále se zde nachází jinan dvoulaločný s obvodem 3 m, či pavlovnie plstnaté (čínské dřeviny kvetoucí modře před olistěním).

buk lesní – kultivar

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 8.519', E 17° 12.569'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://