česky english deutsch <<< >>>

Kolem Starých Hutí

Pověst o Mordýřce

Pověst o Mordýřce

Mezi Vlčákem a motorestem Samotou vystupuje při cestě nenápadný zalesněný kopec, nesoucí ponurý název Mordýřka. Podle staré pověsti procházely chřibským údolím u Starých Hutí v období třicetileté války loupeživé bandy žoldáků, vypalující vesnice a vraždící chudé obyvatelstvo.

Jednoho nedělního rána prý přiběhl na Staré Hutě udýchaný posel se zprávou o přicházejících loupežnících. Lidé zděšeně pobíhali a brali s sebou vše, co uznali za nutné. Odváděli dobytek, děti a uchýlili se na blízkém zalesněném vrcholu. Loupežníci našli vesnici prázdnou, a proto se vydali po zřetelných stopách, zanechaných po dobytku. Otřelým lumpům nedalo moc práce najít ukryté obyvatele mezi stromy. Nájezdníci je všechny zamordovali a dobytek odvlekli. Po čase procházel místem osamělý poutník, který strnul hrůzou nad hromadami lidských ostatků. Zavolal pomoc a spolu s jinými pobité vesničany pohřbili. Od té doby nese kopec název Mordýřka či Mořdířka.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 8.427', E 17° 15.701'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://