česky english deutsch <<< >>>

Kolem Starých Hutí

Buchlov kámen

Buchlov kámen

Uprostřed pásu vrcholové smrčiny, na samém konci luk nad Starými Hutěmi, se v průseku rýsuje dvanáctimetrový pískovcový balvan, který lidé pojmenovali Buchlov kámen. S jeho názvem se setkáváme už roku 1555 ve smlouvě mezi majitelem buchlovského panství, Janem Ždánským ze Zástřizl, a představeným velehradského kláštera, Janem Greifenfelsem.

Vyčnívající skála se stala už počátkem 20. století vyhledávaným turistickým cílem. Členové Klubu českých turistů na něj kdysi napsali rozměrným písmem jeho název, jenž je udržován dodnes. Skála je rovněž horolezeckým terénem. Je na ní popsáno celkem šest výstupových tras. Několik desítek metrů východním směrem od „velkého“ Buchlova kamene se nachází menší skalisko, jmenované Malým Buchlovem kamenem.

O Buchlově kameni se traduje pověst, která vypráví o čertovi, který jej sem upustil, když nestihl splnit úkol, o který se kvůli sňatku s hezkou dcerou zdejšího mlynáře vsadil.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 8.166', E 17° 18.063'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://