česky english deutsch <<< >>>

Kolem Starých Hutí

Zikmundův dvůr

Zikmundův dvůr

Hospodářský dvůr zvaný Zikmundův, Zikmundov nebo Dvorek je velmi starého data. Poprvé se objevuje na rytině hradu Buchlova z roku 1719.

Známější historie dvora se začala psát až v šedesátých letech 19. století, kdy jej nechal přebudovat a rozšířit majitel buchlovského panství Zikmund II. Berchtold. Statek byl vystavěn v souvislosti se založeným hřebčincem v Buchlovicích a patřil prý k nejznámějším na Moravě. Dozvídáme se, že se tu v roce 1886 chovalo až 86 chovných koní.

Po Zikmundově smrti začal koňský chov na Buchlovicku upadat, a proto byl Dvorek využíván pro ustájení ovcí. Těsně před závěrem 19. století obhospodařovali dvůr s přilehlými 73 hektary půdy bratři Mayové. Po parcelaci v roce 1923 byly pozemky dvora rozděleny mezi blízké usedlíky, z nichž 37 pocházelo právě z Hutí. Obytná budova sloužila poté jako myslivna. V současnosti je dvůr s přilehlými pozemky v majetku soukromníka a prochází postupnou rekonstrukcí.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 7.786', E 17° 17.465'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://