česky english deutsch <<< >>>

Kolem Starých Hutí

Malíkova lípa

Malíkova lípa

Lípa malolistá (Tilia cordata) o obvodu kmene 422 cm a výšce 22 m roste severně od obce v údolí potoka Kyjovky v místě, kde býval dvůr sklárny. Již v 18. století vyráběla až 12.000 kop výrobků za rok a její sklo bylo pro vysokou kvalitu žádané i v Rakousku a Slezsku. Někdejší slávu skelné hutě nám připomíná nejen název obce, ale i střepy nalézané občas v okolí staré lípy. Lípa je pojmenována po místním hajném, který pod ní rád často sedával a odpočíval.

Lípy dorůstají obvykle do výšky kolem 30 m a tvoří velké, vysoko klenuté koruny nesené rovným kmenem. Hladká a šedá borka mladých stromů později rozpraská do brázd a lišt. Lípy upřednostňují kopcovitý terén s kyselými půdami a kontinentálním klimatem. Často jsou vysazovány v alejích, ve stromořadích podél cest a dříve rovněž jako besední stromy na návsích. Pro svou oblíbenost se stala národním stromem. Její dřevo se snadno opracovává a neštěpí se, proto je oblíbená v řezbářství i sochařství. Čaj z lipového květu se odedávna používá k léčbě horních cest dýchacích.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 8.349', E 17° 17.218'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://