česky english deutsch <<< >>>

Kolem Starých Hutí

Sklárna na Starých Hutích

Sklárna na Starých Hutích

Rok založení sklárny na Starých Hutích neznáme. Jednou z nejstarších zpráv, dokládajících její existenci, je matriční záznam z roku 1670. Uvádí, že v tomto roce zemřel jistý poddaný sklář ve stáří 71 let „ex Huttis“. Nejstarší dochovaná kontrolní kniha příjmů a vydání manufaktury pochází z roku 1783. Tehdy patřila Petřvaldům a byla nazývána Buchlovskou sklárnou.

O evidenci mezd zaměstnanců, organizaci výroby, nákup a prodej zboží po stránce odborné a evidenční se staral zkušený huťmistr s kanceláří. Upadající skelné hutě se v roce 1814 jako nájemce ujal buchlovický židovský podnikatel Izák Reich. Zavázal se obnovit provoz, opravit budovy, zatímco vrchnost poskytla zdarma stavební dřevo, dopravu a pracovníky s robotní povinností. Pro svou odlehlost a dopravní nepřístupnost byla sklárna v roce 1876 zrušena. Ještě předtím se tu vyrábělo už jenom duté sklo. Chátrající budovy provozů zde stály ještě na počátku 20. století, kdy byly rozebrány na stavební materiál.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 8.360', E 17° 17.194'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Bořek Žižlavský
Tel.:723 335 894
http://