česky english deutsch <<< >>>

Cetechovicko

Zámek Cetechovice

Zámek Cetechovice

Zámek Cetechovice je barokní čtyřkřídlá stavba na západní straně obce. V současné době je zámek v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný. Původně zde stávala tvrz, poprvé připomínána roku 1481. Základní úpravy provedl Karel Antonín Zeller z Rosenthalu v letech 1682 – 1685. Nepravi­delnosti v utváření severního a východního křídla zámku svědčí o lokální návaznosti na tuto tvrz. Zámek byl do dnešní barokní jednopatrové podoby přestavěn v letech 1731 – 1738, za Josefa Antonína z Mayerswaldu. O rok později se zámek i s obcí dostává do držení rodu Petřvaldů. Roku 1763 získali zámek koupí Künburgové, kteří přeměnili původní park kolem zámku v pole. Celému zámku vévodí mohutný barokní portál, s krásným zdobením a slunečními hodinami. Nad portálem je umístěn alianční erb se znaky Zellerů z Rosenthalu a Mayerů z Mayerswaldu .

Po roce 1945 připadl JZD a sídlil v něm i ústav řádu sv. Františka. Pro potřeby ústavu proběhly mohutné vnitřní přestavby, které zcela porušily vnitřní místnosti zámku. Po roce 1989 byl zámek navrácen rodině Šimonů.

Užitečné informace

On-line informační systém v Chřibech vytvořilo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. v úzké spolupráci s Expedicí Chřiby.

GPS pozice

N 49° 10.444', E 17° 15.607'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Expedice Chřiby
Jiří Bláha
Tel.:725 640 425
e-mail:ji.bla@seznam.cz
http://