česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Branná

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

Dominantou obce je renesanční zámek. Stojí na místě hradu založeného počátkem 14. století, který měl chránit především zlaté doly v okolí. Další zajímavostmi obce je fojtství z konce 16. stol a kostel sv. Michaela ze 17. stol. Z technických památek se poblíž obce nachází pěchotní srub “U potoka”. Lokalita Branná hrad je evropsky významnou lokalitou v rámci systému Natura 2000 z důvodů ochrany netopýrů. Nedaleko se nachází Přírodní památku Pasák, která představuje významný geologický a geomorfologický útvar. Na Pasák se dostanete přímo z Branné po naučné stezce se 14 zastaveními. Vydat se můžete i na významné vrcholy Jeseníků jako Šerák, Vozka či Keprník. Pro zdatnější se nabízí tzv. jesenická cesta, která začíná v bezprostřední blízkosti Branné, prochází přes Ramzovou a dále na Praděd nebo Králický Sněžník.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

GPS pozice

N 50° 9.155', E 17° 0.678'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz