česky english deutsch <<< >>>

PP Návrší

Zárazy

Základní informace

Přírodní památka Návrší leží nad levým břehem řeky Říčky na severním okraji obce Šlapanice. Jedná se o ostrůvek teplomilných společenstev na skalních útvarech kulmských slepenců. Na temeni Návrší jsou mělké a vysychavé půdy umožňující růst jen nízkého až mezernatého travního porostu. Jde o klíčovou plochu z hlediska výskytu cenných teplomilných společenstev. Ve východní části území je vysázený dubový remízek. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1984 na rozloze 0,93 ha. Spolu s nedalekými dalšími třemi přírodními památkami (PP Horka, PP Velký Hájek a PP Andělka a Čertovka) byla přírodní památka Návrší zařazena do soustavy evropsky významných lokalit Natura 2000 jako EVL Šlapanické slepence.

Zárazy

Zhruba od konce května do začátku července můžeme na temeni Návrší narazit na kvetoucí nezelené zárazy. Uváděny jsou odtud 4 druhy: záraza bílá (Orobanche alba), záraza žlutá (Orobanche lutea), záraza hřebíčková (Orobanche caryophyllacea) a záraza síťnatá (Orobanche reticulata), která je chráněným, silně ohroženým druhem.

Zárazy jsou vysoce specializovaní parazité, kteří během evoluce ztratili schopnost fotosyntézy a tak se stali plně závislými na hostitelských rostlinách. Jejich specializace dospěla tak daleko, že jsou schopny vyrůst, vykvést a vytvořit semena jen tehdy, když naleznou v půdě kořeny příslušného hostitele. Tím bývá zpravidla určitý druh nebo skupina druhů jiných rostlin. Záraza hřebíčková je vázaná na svízel (Galium sp.), záraza žlutá třeba na jetel (Trifolium sp.) nebo tolici (Medicago sp.), záraza síťnatá parazituje na kořenových systémech hláváčů (Scabiosa sp.), bodláků (Carduus sp.) nebo pcháčů (Cirsium sp.), záraza bílá pak na mateřídouškách (Thymus sp.).

Více informací naleznete v publikaci J. a K. Martiškových na http://www.kr-jihomoravsky.cz/…0_navrsi.pdf.

GPS pozice

N 49° 10.608', E 16° 43.429'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Centrum environmentálních projektů, o. s./ Přírodní dědictví Brn
Roman Barták
e-mail:centrumep@email.cz
http://