česky english <<< >>>

Naučná stezka Melice

Hrad Melice

První zmínka o hradu Melice (také Mejlice, Melnice)pochází z roku 1339 a za jeho zakladatele můžeme považovat biskupa Jana VII. Hrad patřil olomouckým biskupům.

Model Melic z muzea Vyškov

Samotné Melice vznikají jako reprezentativní letní sídlo, pravděpodobně podle vzorů italských městských kastelů. Je to typická stavba doby Karla IV. a tvarem (nikoliv už polohou) připomíná např. hrad Kašperk.

Praktická byla také blízkost Vyškova a Olomouce, trasa byla zdolatelná jednodenní jízdou na koni.

Vizualizace Melic

Co se polohy týče, hrad v podstatě nebylo možné vojensky bránit, k čemuž přispívaly i velmi slabé hradby. Měl spíše reprezentativní a odpočinkovou funkci, více než o hrad se tedy jednalo o předchůdce zámků. O tom svědčí i četné nálezy kachlů a také terasy a sady v okolí hradu.

Těžké období hrad zažíval při bojích markrabat Prokopa a Jošta, v této době se projevila vojenská funkce Melic. Zprávy z roku 1405 nás informují o tom, že se na hradě nacházeli i rychlí poslové – běžci, jejichž přítomnost byla patrná na vojensky důležitějších hradech. Opravdová zkáza hradu přišla za husitských válek mezi lety 1423 – 1427. Archeologický výzkum začal v r. 1931 prof. Vojtěch Procházka, v letech 1935 – 1938 pak pokračoval MUDr. Jan Zháněl. Hrad je vystavěn v obdélníkovém půdorysu (cca. 50×25 m). V přízemí bylo vykopáno 11 místností, stejný počet se nejspíše opakoval i v dalších patrech. Nádvoří bylo vydlážděno kameny a v prvním patře byly podlahy mramorové.

Půdorys Melic

Byla zde nalezena též unikátní kamna, jejichž repliku nalezneme v muzeu ve Vyškově. Kamna byla vysoká 280 cm a sestávala ze 150 keramických kachlů.

Kachlová kamna

Z dalších cenných archeologických nálezů jmenujme gotickou minuskulu (gotické písmo) a nástěnné malby. Ovšem nejkrásnější místností byla kaple sv. Kříže, která byla opatřena žebrovou klenbou. Nalezeny zde byly dvě husitské mince, dva erby olomouckých biskupů, dále hroty šípů, gotické klíče, skleněné korály, nádobí, sklo tabulové a velké množství skleněných úlomků.

Další infromace a sbírky nálezů můžete vidět v muzeích Vyškov a Drysice. Diplomová práce na téma okenní vitráže z Melic je ke stažení zde:

http://is.muni.cz/…ka_prace.pdf

Užitečné informace

Les, kde je hrad umístěn se nachází ve vojenském prostoru s omezeným režimem vstupu. Legálně je k hradu možné jít bez povolenky pouze v pátek od 15h, v sobotu, v neděli a ve státem uznaný svátek. Aktivně využíváný vojensky prostor je ale až za silnici Zelena Hora – Podivice.

Propustku můžete získat tímto postupem: http://www.vojujezd-brezina.cz/…kumenty2.asp?…

Pro změnu režimu přístupnosti kontaktujte prosím Vojensky újezd Březina, nejlépe přímo pplk. Ing. Radek Malaník

Soubory ke stažení

InTheVana_Maso.mp3

33_inthevana_.mp3

Popisek: InTheVana_Maso.mp3

Velikost: 1540 kB


GPS pozice

N 49° 20.124', E 17° 2.143'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Obce Pustiměř a Zelená Hora
Antonín Grmela
Tel.:605 803 675
e-mail:info@grmelovi.cz
http://grmelovi.cz