česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Jižní Amerika

Columnea glabra Columnea je rod čítající na 200 druhů epifytických rostlin pocházejících z tropické Ameriky a Karibiku. Pěstovat tuto rostlinu v domácích podmínkách je velmi složité. Velice citlivě totiž reaguje na suchý vzduch a přelití. Vyžaduje vysokou vlhkost substrátu, který zároveň dobře odvádí vodu.

Columnea glabra

Bambus je název pro několik rodů stálezelených dřevnatých trav z čeledi lipnicovitých. Do podčeledi Bambusoideae se řadí asi 45 rodů s více než 600 druhy. Pravých bambusů (rod Bambusa) bylo popsáno přes 70 druhů. Některé dorůstají výšek až 40 metrů, na druhé straně mezi nimi najdeme sotva půlmetrové trpaslíčky. Dřevnatá stébla vyrůstající z plazivého oddenku jsou dutá, oddělená v článcích vnitřními přepážkami. Některé druhy kvetou každoročně, většina jich však po odkvětu odumírá a populace se obnovuje ze semen. Často se sklízí a konzumují velmi mladé výhony, oblíbené jako zelenina. Stébla slouží nejen jako stavební, nábytkářský či košíkářský materiál, v Asii se používají i k výrobě papíru. Z bambusových listů se pletou rohože nebo klobouky. Přímo pověstná je u bambusů rychlost růstu – u některých druhů se prý stéblo za jediný den prodlouží až o půl metru, většina však roste pomaleji.

Bambus

Epidendrum v přírodě obývá území od Mexika až po Ekvádor. Roste především v chladnějším, deštivém klimatu vrchovin a hor v nadmořských výškách od 900 až po 2500 metrů nad mořem. Jejím oblíbeným stanovištěm jsou otevřené horské louky, travnaté strmé svahy nebo skalky a veliké balvany, které již zarostly mechem a kobercem rostlin. Epidendrum radicans má zajímavý způsob růstu, není epifytem ani terestritem (vyrůstajícím ze země). Potřebuje světlé travnaté porosty bez vyšších dřevin. Dlouhé plazivé stonky prorůstají trávou a spouštějí kořeny do trsů trav, prakticky se nedotýkají povrchu země a rozrůstají se všemi směry do okolí. Množí se rozlámáním stonku na několik menších kusů.

Epidendrum radicans

GPS pozice

N 50° 0.000', E 14° 0.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]