česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Madagaskar

Ibišek Grandidierův (Hibiscus grandidieri) patří do rodu dvouděložných rostlin z čeledi slézovitých (Malvaceae). Vyskytuje se v subtropických a tropických oblastech celého světa. Některé druhy jsou využívány jako okrasné rostliny, dále jako potravina (Hibiscus sabdariffa, Hibiscus esculentus), v textilním průmyslu (Hibiscus cannabinus) či truhlářství.

V našich podmínkách se pěstuje na teplých stanovištích ibišek syrský, jinak je možné pěstování pouze v pokojových podmínkách.

Ibišek Grandidierův (Hibiscus grandidieri)

Dombeya je rod zahrnující celou řadu druhů rostlin, které jsou známé širokým spektrem národních jmen. Ty vychází z podobnosti květů například s hortenziemi nebo našimi hruškami. Rodové jméno rostlina získala po Josephu Dombeyovi (1742–1794), francouzském botanikovi a cestovateli. Rostliny se vyskytují převážně v Africe a na Madagaskaru. Naše Dombeya cacuminum je strom v dospělosti dorůstající 12 metrů s velmi dekorativními narůžovělými květy.

Dombeya

Afrocarpus mannii je stálezelený jehličnatý strom, který roste v nadmořské výšce od 1300 do 2024m. n. m. Tento taxon je obecně klasifikován jako zranitelný. Je náchylný na vlivy lidské činnosti, proto je jeho budoucnost hodnocena jako riziková. Hlavní hrozbou je odlesňování jeho původního areálu výskytu. Afrocarpus je v dospělosti menší 10 – 15 m vysoký strom s kopinatými 6 – 8 cm dlouhými, spirálovitě uspořádanými listy.

Afrocarpus mannii

GPS pozice

N 50° 0.000', E 14° 0.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]