česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Střední Amerika

Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) pochází z jižního Mexika z tropické vlhké nížiny státu Veracruz. Indiáni kmene Totonaco, kteří ji pokládali za dar bohů, ji zde pěstovali dávno před příchodem španělských dobyvatelů a plantáže vanilky živí tento region dodnes. Staré kroniky tradují, že již Hernán Cortéz při setkání s aztéckým vládcem Moctezumou ochutnal nápoj chocolatl, tedy čokoládu, kořeněnou vanilkou a chili. Aztékové často vanilku používali v tehdejší medicíně a jako afrodisiakum.

Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia)

Podražec (Aristolochia arborea) je typickým příkladem dřeviny kvetoucí z kmene – jeho hnědobílé květy připomínají malé houbičky úhledného tvaru. Tato rostlina má velmi zajímavou historii: začátkem minulého století sebrali tento druh na jediné známé lokalitě v Mexiku vědci z botanické zahrady v Leidenu. Rostlinu poté množili a darovali do několika dalších sbírek, mimo jiné i do zahrady Kebun Raya na Jávě. Všechny rostliny pěstované v Evropě postupně uhynuly, přírodní lokalita v Mexiku byla zničena a druh se zachoval pouze v zahradě na Jávě, odkud v sedmdesátých letech dovezli botanici z Bonnu několik řízků zpět do Evropy. Odtud se opět pomalu šířila do dalších zahrad, tedy i do skleníku v Praze. V přírodě nebyla Aristolochia arborea již nikdy znovu nalezena.

Podražec (Aristolochia arborea)

Karludovika dlanitá (Carludovica palmata) roste na okraji malé vodní nádrže. Palmě podobná, ale nepříbuzná rostlina patří do čeledi Cyclantaceae. Z rostliny se se vyrábí pravé kvalitní panamské klobouky. Pletou se z mladých listů natrhaných podél žilnatiny, opakovaně spařených a vybělených v lázni z citrónové šťávy.

Karludovika dlanitá (Carludovica palmata)

GPS pozice

N 50° 0.000', E 14° 0.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]