česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Severoamerická polopoušť

Juka Thomsonova (Yucca thomsoniana) je stromového vzrůstu (až 4 m) se svěže zelenými tuhými listy, někdy až se stříbrným nádechem. Pochází z jihozápadních států USA. Relativně slabý kmen je pokryt suchými listy, které mají izolační funkci. Rostlinu chrání před teplotami sahajícími až k – 25°C. Její výskyt byl potvrzen až ve výškách 1400 m.n. m., proto se řadí mezi velmi odolné druhy. Po odkvětu se vrchol rozdělí na 2 nebo více větví, čímž vytváří rozvětvenou atraktivní korunu.

Juka Thompsonova (Yucca thompsoniana)

Borovice osinatá (Pinus aristata) je jehličnatý strom pocházející ze Severní Ameriky. Její poddruh longaeva patří mezi nejstarší žijící organismy na planetě. Vyskytuje se v nadmořských výškách dosahujících až 3600 m. n. m. Nejstarší žijící exemplář, jehož místo výskytu se tají, byl pojmenovaný Metuzalém. Jeho věk je odhadován na téměř 4750 let a roste v nadmořské výšce 2900 m. Dřevina se dožívá takto vysokého věku díky velmi krátkému vegetačnímu období (2 – 3 měsíce). Dřevo je pak velmi husté a lépe odolává nepříznivým klimatickým vlivům a škůdcům.

Borovice osinatá (Pinus aristata)

Borovice pokroucená (Pinus contorta) je severoamerický druh dvoujehličné borovice. Svůj název dostala podle většinou srpovitě pokroucených jehlic, které hustě obrůstají větvičky. Je velmi přizpůsobivá a jako typická „pionýrská dřevina“ obsazuje lávová pole a plochy po požárech. Je velice světlomilná, avšak v ostatních nárocích skromná. Zpočátku roste velmi rychle, brzy však svůj růst končí a začíná plodit.

Borovice pokroucená (Pinus contorta)

GPS pozice

N 50° 7.341', E 14° 25.163'
[GPX]

[MAPY.CZ]