česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Vinice - vedení révy vinné

Rýnsko – hessenské vedení je nejčastější způsob středního vedení. Ponechávají se dva tažně s 8 očky a dva zásobní čípky nebo jeden tažeň se 7 – 9 očky. Letorosty se zastrkávají do dvou pevných dvojdrátí, nebo je vrchní dvojdrátí pevné a střední dvojdrátí pohyblivé.

Kordónové způsoby vedení – Vertico bylo vyvinuto v polovině 70. let 20. stol. profesorem Krausem v Lednici. Je to systém svislých, jednoramenných nebo dvouramenných kordónů. Opěrou pro keř je kovová tyč, která je 1,8 m vysoká. Letorosty rostou z krátkých čípků a směřují šikmo vzhůru. V době asi 14 dnů před kvetením se jejich vrcholy osečkují. Zakrácením hlavních os letorostů se současně dosahuje lepšího zakládání květenství ve spodních očkách. Pro vedení Vertico jsou vhodné odrůdy, které tvoří dostatek spících oček na stařině, např. “Veltlínské zelené“, “Ryzlink rýnský“, “Rulandské modré“, “Zweigeltrebe“, “Hibernal“.

Pergoly jsou tvary révy s horizontálně rozloženými letorosty. K nejrozšířenějším patří pergola Trentina, která je nejčastějším vedením révy vinné v jižních Tyrolích. Kmínek dosahuje výšky přibližně 1,4 m. Následuje krátké raménko, nejčastěji se dvěma tažni a případnými čípky. Raménko a tažně jsou vedeny mírně šikmo. V našich klimatických podmínkách slouží obvykle k překlenutí cest či dvorů. Pro pergoly se hodí hlavně odrůdy bujně rostoucí, s většími hrozny, s řidším olistěním a ranějším zráním. Měly by být dostatečně mrazuvzdorné.

GPS pozice

N 50° 7.082', E 14° 24.937'
[GPX]

[MAPY.CZ]