česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Japonská zahrada

Javor dlanitolistý (Acer palmatum) je druh dřeviny přirozeně rostoucí na území Japonska, Číny a Koreje. Mnoho odlišných kultivarů tohoto druhu bylo vyšlechtěno a rozšířeno po celém světě. Javor, který je v Číně a zvláště pak v Japonsku velmi oblíbený, je symbolem podzimu. Přes to ale žádnému ročnímu období neubírá na eleganci. Jemnost, lehkost a křehké vzezření jsou vlastnosti, které se uplatňují nejenom v umění, ale také v zahradní tvorbě. Javor dorůstá 6. 10 m., patří mezi opadavé keře nebo malé stromy. Daří se mu ve vlhké propustné humózní půdě.

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Pivoňka dřevitá (Paeonia suffruticosa) má původní domov v Himaláji a v Číně, kde byla nazývána jako „královna květin“. Byla symbolem vznešenosti, bohatství, úspěšnosti a plodnosti. Pěstovala se v císařských a klášterních zahradách. Řezané květy těchto rostlin nebyly ve vázách kombinovány s květy jiných rostlin. Kultivary se většinou roubují na kořeny vlastní, nebo na některé odrůdy pivoňky bělokvěté. Vyžadují slunnou polohu, písčitou, mírně zásaditou až neutrální půdu.

Pivoňka (Paeonia)

Zmarličník japonský (Cercidiphyllum Japonicum) je strom s kuželovitým vzrůstem, často je vícekmenný. Ve své domovině (Japonsku) dosahuje výšky až 30 m. Listy jsou okrouhle srdčité, vroubkované, světle zelené s červeným řapíkem. Vysazuje se jako nápadná solitera, miluje teplejší polohy a vlhčí půdu. V suchu předčasně opadává. Na podzim suché listí po rozemnutí voní po jahodách.

Zmarlika (Cercis)

GPS pozice

N 50° 7.123', E 14° 24.956'
[GPX]

[MAPY.CZ]