česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Záhon u správní budovy

Plamenka (Phlox paniculata) je druhově velice bohatý rod. Domovinou nejvýznamnějších zástupců je Severní Amerika. Mezi nejvýznamnější druhy v létě kvetoucích plamenek patří: Phlox paniculata do kterého se řadí téměř všechny současné odrůdy vysokých plamenek. Výška rostlin se pohybuje v rozmezí 60 – 180 cm. Kvetou od července do září.

Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Šlechtění plamenek probíhalo již na konci 19. století, ale největší množství zajímavých odrůd je datováno kolem roku 1930 – 1960. Křížením vznikla velká škála odrůd, s rozličnými barvami a velikostmi květů. Barva květů u původních druhů byla především růžová, nafialovělá nebo bílá.

Trsť rákosovitá (Arundo donax) patří mezi trávy, vzhledem připomíná náš domácí rákos. Z oddénků vyrůstají stébla až 5 m vysoká. Listy jsou 5 – 7 cm široké, na okrajích drsné. Ze stébel zhotovovali staří Egypťané pera pro psaní na Papyrus. V Sumeru sloužila stébla jako materiál na výrobu dechových nástrojů. Trsť zdomácněla v celém Středomoří, kde tvoří husté porosty kolem kanálů a příkopů.

Trsť rákosovitá (Arundo donax )

Křivouš kořenující (Campsis radicans) je druh rostliny z čeledi trubačovité. Trubače jsou velmi dekorativní rostliny letních zahrad, pergol, treláží, plotů a zídek. Ve své domovině ( JV část USA)rostou v lesích a na březích říčních toků. Dřevnatá liána dorůstá výšky až 10 metrů. Listy má vstřícné, lichozpeřené. Květy jsou oranžovočervené, trubkovité. Plody tvoří kožovité tobolky.

Křivouš kořenující (Campsis radicans)

GPS pozice

N 50° 7.138', E 14° 24.796'
[GPX]

[MAPY.CZ]