česky english deutsch <<< >>>

Hrady na skalách

Seeberg

Hrad Seeberg se nachází se v obci Ostroh, 5 km od Františkových Lázní. Hrad byl založen jako jeden z vojenských opěrných bodů, které vytvářely zázemí při německé kolonizaci Chebska. Původní románský hrad zde stál pravděpodobně již koncem 12. století, první písemná zpráva je však až z roku 1322. Ludvík Bavorský tehdy zastavil hrad a celé Chebsko Janu Lucemburskému za příslib pomoci při jeho kandidatuře na císařský trůn. Po nevyplacení zástavy se hrad stal majetkem Koruny české.

Seeberg. Foto K.Jakubec (cs.wikipedia)

Na hradě se nachází expozice františkolázeňského muzea. Expozice představuje vývoj interiérů a nábytkové tvorby v 19. století (empír, biedermeier, druhé rokoko, novorenesance, novogotika, chippendale), černou kuchyni, barokní a rokokový intarzovaný nábytek, chebský venkov v 19. století (etnografie) a dějiny porcelánu.

Interiér. Foto K.Jakubec (cs.wikipedia)

Expozici „Goethe a jeho lásky“ tvoří galerie 26 obrazů se životopisem básníka a portréty všech jeho lásek. Expozice „Chebský kat Karel Huss“ představuje chebského kata Karla Hussa, velice inteligentního sběratele, kronikáře, spisovatele a básníka, který ve své katovně u chebského hradu otevřel první muzeum v našem kraji. Vedle jeho životopisu si můžete prohlédnout katovnu-muzeum, mučírnu a Husa při vykonávání jeho katovského řemesla v nově zpřístupněném sklepení hradu.

J. W. Goethe

Užitečné informace

Otevírací doba:

Vstupné:

dospělí 70 Kč, studenti a ZTP 50 Kč, děti nad 6 let 30 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné 160 Kč, hromadné školní výpravy / základní školy 30 Kč

GPS pozice

N 50° 7.926', E 12° 17.006'
[GPX]

[MAPY.CZ]