česky english deutsch >>>

Vinoř - Jenštejn

Vinoř - Malá a Velká Obůrka

Nacházíte se na prvním zastavení naučné stezky Vinoř – Jenštejn a zároveň i stezky Vinoř – Satalice.

Co se týká stezky Vinoř – Jenštejn ta má celkem pět zastavení, tedy 1. Vinoř – Malá a Velká Obůrka, 2. V Poustevně, 3. Na Hrázi, 4. Nad Vinařským potokem, 5. U Kapličky, končí však až u hradu Jenštejn, kde bohužel nebylo možné umístit tagglist (jedná se o chráněnou kulturní památku) a tak informace o hradě Jenštejn Vám podáme již zde.

Celková délka stezky je cca 3 km, vede celou trasou po červené turistické značce, cesta je nenáročná, avšak není vhodná pro vozíčkáře, zejména mezi 3. a 4. zastavením.

Hrad Jenštejn

je zřícenina hradu nacházející se ve stejnojmenné obci v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. Od jména hradu odvozují svůj přídomek páni z Jenštejna. Jeho zřícenina je chráněna jako kulturní památka České republiky. Majitelem areálu hradu je obec Jenštejn. Hrad je otevřen od počátku dubna do konce října mezi čtvrtkem a nedělí a ve dny státního svátku v 10 až 16:30 hodin. Dominantou zachované části hradu je 22 metrů vysoká okrouhlá věž, na které jsou u vstupu umístěny tři pískovcové erby majitelů. Ve druhém podlaží věže je dochována pozoruhodná kaple na kruhovém půdoryse zaklenutá křížovou žebrovou klenbou. Věž prochází šnekové schodiště. Na nádvoří jsou zachovány zbytky obvodových stěn bývalého paláce. Jenštejn byl založen jako vodní hrad, hluboký příkop se dal kdykoliv naplnit vodou z několika rybníků ležících na Vinořském potoce. Zajímavosti ohledně Malé a Velké Obůrky můžete získat z tagglistu se stejným názvem na stezce Vinoř – Satalice (nachází se na východní straně vývěsky).

Užitečné informace

Užitečné informace Vinoř:

Užitečné informace Jenštejn

GPS pozice

N 50° 8.653', E 14° 35.077'
[GPX]

[MAPY.CZ]