česky english deutsch <<< >>>

Horní Počernice

Svépravický potok

Pramen: Svépravický potok vzniká v prostoru mezi dálnicí Olomouckou (nesprávně Hradeckou) a Klánovickým lesem, teče na západ severně od Xaverovského háje, kde protéká několika rybníky a nedaleko PR V Pískovně se spojuje v oblasti suchého poldru Čihadla s Rokytkou. Rybník nacházející se před Vámi se nazývá Eliška (na východ od něj je pak Barbora a třetí rybník směrem na západ se nazývá Obora.

Svépravický potok je velmi radikálně rozdělen na dvě části a to především silničním obchvatem Prahy. Právě v této části je velmi obtížné s jeho sledováním či procházkou. Jinak obě části východní či západní, tedy v okolí Xaverovského háje a na druhé straně v oblasti přírodní rezervace V Pískovně a poldru Čihadla jde o velice příjemné přírodní prostředí. Délka toku: přibližně 6,8 km.

Pro cyklisty: Trasa podél Svépravického potoka je na kole velice dobře sjízdná. Částečně trasu kopíruje několik cyklotras, např. 14, A 258, které mnohdy vedou po cyklostezkách a ani neznačené cesty v okolí Klánovického lesa či Xaverovského háje nezklamou.

Spatřit zde můžete Lišaje borového, střevlíka zahradního, hajního a svraštělého. Bažanti, zajíci i srnci tu rovněž nejsou žádnou vzácností, při troše štěstí lze spatřit i lišku, kunu lesní nebo lasici kolčavu či hranostaje. Hojně se zde vyskytují ježci, kteří již masivně expandují i do okolních obydlených čtvrtí a žije zde také rejsek obecný, myšice křovinná a v dutinách stromů nacházejí své letní úkryty netopýři. Z dravých ptáků tu žije káně lesní a poštolka obecná.

Dalším zastavení se nachází přibližně po 1200 m, najdete jej na GPS pozici N 50°6.029', E 14°36.095' a nazývá se Xaverovský rybník. Jedná se o velmi pohodlnou asfaltovou cestu, jen s min. stoupáním.

Užitečné informace

Užitečné informace v Horních Počernicích

GPS pozice

N 50° 5.900', E 14° 36.637'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Jiří Mitošinka
http://