česky english deutsch >>>

Horní Počernice

Xaverovský háj

Narazili jste na první zastavení naučné stezky Horní Počernice. Celkový počet zastavení je sedm. Další zastavení je pouhých 50m severně, tedy směrem k Horním Počernicím a nazývá se Svépravický potok. Následuje 3. Xaverovský rybník, 4. Svépravice, 5. Robotnice, 6. Chvalka, 7. Sedm javorů.

Xaverovský háj je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla, který je největším pražským přírodním parkem. Lesem prochází dvě cyklistické stezky a modrá a žlutá turistická značka. Po žluté značce se můžeme do Xaverovského háje vydat z centra Dolních Počernic a od Počernického rybníka. U bývalé hájovny se tato stezka napojuje na modrou značku, která vede od nádraží v Běchovicích a dále pak pokračuje do Klánovického lesa. V severní části sousedí s lesem přírodní koupaliště – rybník Eliška (tento počernický rybník, nazývaný také Koupaliště, byl vybudován v roce 1954 ke sportovním a rekreačním účelům). Rybník slouží též jako rybářský revír pro sportovní rybolov. V roce 1982 byl celý les vyhlášen jako přírodní památka.

Xaverovský háj čítá téměř 100 hektarů zalesněné plochy. Důvodem ochrany je dubový les zastoupený v několika přirozených typech (lipová doubrava, buková doubrava, bezkolencová doubrava) s význačnými starými stromy. Letní, zimní i červené duby jsou doplněny novějším porostem habrů, jasanů, javorů a nechybí ani borovice, smrk, topol, bříza a lípa. Při břehu Počernických rybníků najdete také krásné staré vrby.

Žije zde téměř 20 druhů savců. Nejčastěji zahlédnete ježka západního, rejska obecného, několik druhů netopýrů, kunu lesní, myšici křovinnou, zajíce polního a srnce obecného.

Převážná část Xaverovského háje patří do katastru obce Dolní Počernice, malá část okolo rybníků na severu patří k obci Horní Počernice, cíp na jeho východě pak do katastrálního území Běchovice.

Užitečné informace

Užitečné informace v Horních Počernicích

GPS pozice

N 50° 5.859', E 14° 36.647'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Jiří Mitošinka
http://