česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Moucha

Moucha žije samotářsky. Každá samice naklade do různých odpadků až 900 vajíček ve snůškách po 120 až 160. Z vajíček se vylíhnou larvy a po 3 až 4 dnech se zakuklí. Již tři dny po opuštění kukly je samice mouchy domácí schopna klást vajíčka. Potravou mouchy domácí je kazící se maso, ovoce a výkaly. Živí se mimo jiné pozůstatky odumřelých organismů a spolu s ostatními druhy dvoukřídlých má tedy důležitou roli při likvidaci organických odpadů. Běžná moucha domácí se dožívá průměrného věku 1 měsíc.

Dospělá moucha měří na délku 6 – 9 mm. Moucha domácí patří mezi tzv. mouchy nebodavé. To znamená, že ústním ústrojím – tedy sosákem se sacími polštářky sají náš pot a mohou tak přenášet choroboplodné zárodky. Na hrudníku je moucha domácí šedivě zbarvená, na zádech má čtyři podélné tmavé čáry, a břicho, resp. jeho dolní část je zbarvené žlutě. Po celém těle je pokrytá chloupky. Samice jsou o trochu větší než samci, mezi složenými oky mají větší prostor. Mají pouze jeden pár křídel, druhý pár je přeměněn v kyvadélko.

Moucha

Letové schopnosti mouchy jsou srovnatelné s výkony moderních letadel. Představte si, že moucha může doletět na jeden jediný zátah až 20 kilometrů.

GPS pozice

N 50° 8.519', E 14° 36.972'
[GPX]

[MAPY.CZ]