česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Ropucha obecná

Žáby jsou obojživelníci, žijí tedy ve vodě i na souši. Existuje kolem pět tisíc druhů žab, ale u nás jsou zastoupeny žábami z rodu skokanů. Nechybí ani ropucha, kuňka, blatnice a rosnička.

Žáby mají nepřímý vývin, neboť nemají přímý, což je jedno z nejuspokoji­vějších vysvětlení. Pulec je žabí larva. Živí se zelenou potravou, vodními rostlinami a prvoky. Vyskytuje se jen ve vodním prostředí, neboť na souši by si mohl přivodit smrt v důsledku neschopnosti dýchat vzdušný kyslík. Na jeho těle se nejprve objeví zadní končetiny, následují je přední. Velmi dlouho ještě má nepřiměřeně dlouhý ohon, což mu na kráse nijak nepřidá. Začíná se podobat dospělci, až vyskočí nad hladinu a již setrvá na suché zemi. Léta nevinnosti končí, žába začíná lovit hmyz a stane se z ní obávaný a nebezpečný živočich.

Ropucha obecná je z našich ropuch největší. Dosahuje délky až 12 cm, v jižní Evropě dokonce až 20 cm. Barva hustě bradavičnatého hřbetu je špinavě šedohnědá nebo narezavělá. Spodní zrnitá strana je šedožlutá. Mladé ropuchy bývají svrchu nevýrazně skvrnité. V době rozmnožování mají ropuchy pokožku méně drsnou a jejich zbarvení je živější. Ropucha žije v lesích, na polích, zahradách i v okolí lidských sídel. Přezimuje v úkrytech na suchu.

GPS pozice

N 50° 8.500', E 14° 36.972'
[GPX]

[MAPY.CZ]