česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Včely - druhy

Obydlí pro včely se nazývá úl. Ne vždy ale včely bydlely v úlech. Původním domovem včel jsou dutiny stromů, i dnes můžeme v lese najít stromy, v kterých se usídlily včely. Když lidé objevili med, začali včelám jejich dutiny ve stromech vylupovat, vybírali jim celé plásty s medem.

Včela medonosná

Včely žijí ve velkých společenstvech, často v uměle vyrobených úlech. V těchto úlech žijí podstatě tři druhy včel. Královna, trubci a dělnice.Včela má hnědé, hubené tělíčko se žlutými až oranžovými vodorovnými pruhy, které je téměř všude ochmýřené, tykadla jsou krátká a pro včelu nezbytná. Pomocí tykadel rozlišuje vůni rostlin. Včely se též mohou chlubit kusadly. Největší kusadla má královna. Všechny včely kromě trubců mají na obranu žihadlo. Křídla má včela celkem 4. Přední a zadní pár. Žihadlo s jedem mají pouze dělnice. Včelí jed je směs látek z různých chemických skupin.Včelí produkty: med, včelí vosk, mateří kašička, propolis.

Včely divoké

Pokud se včely medonosné vzájemně ovlivňují divokými včelami, jsou až pětkrát efektivnější při opylování slunečnice, než když divoké včely nejsou přítomny, (divoké včely jsou myšleny ostatní včely mimo včel medonosných – včely samotářky atd.)

GPS pozice

N 50° 8.480', E 14° 37.018'
[GPX]

[MAPY.CZ]