česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Vemeník a vstavače

Vemeník

Do rodu vemeník (Platanthera) jsou řazeny terestrické druhy orchidejí, jejichž podzemními orgány jsou hlízky. Stonky jsou protáhle kuželovité, mohou být listnaté i bez listů. Listy jsou buď výhradně bazální nebo se směrem nahoru na lodyze zmenšují až přecházejí v listeny. Květy vytvářejí koncová květenství, která mohou být rozvolněná až hustá. Vytrvalá rostlina vysoká 20–50 cm. Z podzemních hlíz vyrůstají duté, zelenavé, přímé lodyhy. Na lodyze vyrůstají dva široce oválné, vstřícné listy. Květy se skládají do řídkého, přímého a válcovitého lichoklasu. Kopinaté listeny jsou stejně dlouhé jako semeník. Rostlina kvete od května do července.

Vstavač bahenní

je hrozně vzácný, má rád mokřady, je krásný, s velkými růžovými až fialovými květy.

Vstavač obecný kukačka

vytrvalá, vzpřímená, zelená rostlina. Výška až 40 cm. Hlízy jsou víceméně kulovité, nedělené, kořeny jsou silné, krátké, málo početné. Lodyha je přímá, světle zelená, jemně rýhovaná, při bázi řídce bíle šupinatá, v dolní polovině olistěná, v horní pak bezlistá a často načervenalá a nafialovělá. Listy jsou růžicovitě posazené nad bází lodyhy, kopinaté, sivozelené. Plodem jsou oválné zelené tobolky, které obsahují velké množství semen. Kvete v dubnu až červnu.

Vstavač nachový

je poměrně velká orchidej, která může dosahovat až 90 cm. V českém středohoří dorůstá pouze kolem 60 cm. Roste spíše v polostínu, tzn. křoviny, lemy lesů či řídké lesy, někdy ale i na prosluněné stráni. Kvete v květnu a červnu. Je to silně ohrožený druh.

Vstavač vojenský

Vytrvalá bylina dorůstající do výšky 25–50 cm. Podzemními orgány jsou dvě hlízy vejčitého tvaru. Přímá lodyha je nafialovělá, pod květenstvím výrazně hranatá. Přízemní listy (v počtu 3–5) přisedají k lodyze výraznými pochvami, mají obvejčitý tvar. Na lodyze se nachází jeden až dva listy, které jsou kornoutovitě stočené kolem lodyhy. Nedosahují ke květenství. Oboupohlavné souměrné květy utvářejí hustý klas, který se prodlužuje do válcovitého tvaru. Vstavač vojenský se objevuje na sušších loukách, na travnatých stráních, ve světlejších lesích, ale i na slatiništích. Vyhovují mu stanoviště, s půdami bohatšími na minerální látky, především vápník. Vyskytuje se jen na bazických půdách.

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.486', E 14° 36.958'
[GPX]

[MAPY.CZ]