česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Česnek, len a jetel

Česnek žlutý

Česnek žlutý se vyskytuje v jižní Evropě až po Kavkaz. Rostliny jsou vysoké 25–50 cm, jsou celé stříbřitě šedozelené. Toulec je ze dvou zelených listenů, nestejně dlouhých a vytrvávajících i po odkvětu. Květy jsou v řídkém lichookolíku na nestejně dlouhých stopkách, žlutozelené barvy. Kvete v červenci. Roste vzácně na skalních stepích na jižní Moravě. V zahradách vyžaduje ochranu před silnými mrazy.

Jetel bledožlutý

Je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, lodyhy 20–40cm vysoké na bázi odstále chlupaté. Lístky trojčetné oboustranně chlupaté, dolní pouze řapíkaté horní téměř přisedlé. Květenství tvoří kulovitá až vejcovitá přisedlá hlávka. Kvete v červnu a červenci, plodem jsou vejcovité lusky. Roste na sušších loukách, pastvinách a lesních okrajích a světlinách.

Len chlupatý

je druh rostliny z čeledi lnovitých. Je to vytrvalá bylina až polokeř, dosahuje výšky 25–60 cm. Patří mezi ohrožené druhy a je chráněn Ministerstvem životního prostředí. Ideálním stanovištěm pro len chlupatý jsou suché půdy. Častým stanovištěm jsou opuštěné vinice, sady a slunné travnaté stráně. Ideální půdou pro výskyt jsou humusem a živinami bohaté jemnozemě. Půdní podklad je vápenitý. Mimo území České republiky ho můžeme najít na podkladech bazických vyvřelin. Stonek je dřevnatý, větvící se listy jsou celokrajné, přisedlé, se třemi až pěti žilkami šedozelené barvy. Květ je rozlišen na kalich a korunu. Korunní listy jsou zpravidla světle modré, pětičetné. Kvete od června do srpna.

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.493', E 14° 36.947'
[GPX]

[MAPY.CZ]