česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Kamejník barvířský a další rostliny

Kamejník barvířský

vytrvalá, trsnatá, na bázi dřevnatějící, 8 –30cm vysoká, štětinatě chlupatá, šedavá bylina. Kořen je vřetenovitý, větvený, lodyhy plazivé nebo vystoupavé. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou čárkovitě kopinaté. Kvete: březen, duben , květen.

Koulenka prodloužená

vytrvalá, lysá bylina o výšce 5–30 cm, s dřevnatým oddenkem. Přímé lodyhy jsou hustě listnaté, ale nejsou větvené. Květy jsou souměrné a oboupohlavné. Chlupatý kalich srostl z pěti lístků. Jeho tvar je trubkovitý, cípy jsou hluboce dělené.Ve vysokých dávkách je rostlina jedovatá. Tento druh roste na výslunných stanovištích, jako jsou travnaté stráně nebo lesostepi.

Kruštík tmavočervený

je vytrvalá bylina s hrubým plazivým oddenkem. Stonek je přímý nebo zprohýbaný, 20 – 50 cm vysoký, načervenalý, dolu šupinatý, nahoře zpeřený. Listy jsou podlouhlé, vejčité a zpět zahnuté, odstávající, poměrně tuhé,s mnoha žilkami, na okraji a na žilkách bradavičnatě drsné, často červenofialové.Plod je tobolka. Rostlina kvete od června do září.

Petrklíč vyšší

Jsou to rostliny, které vytvářejí přízemní růžice listů. Patří do čeledi Primulaceae – Prvosenkovité, dělíme podle různých tvarů,květenství a květů. Mohou být na výsluní i v polostínu, ale ve stínu, musí mít vlhkou, těžší, humózní půdu. Nesnáší úpal, sucho. Je vysoká až 30 cm, květenství je okolík, je řídký, barva květů je světle žlutá, kvete v dubnu, je chráněná. Má odrůdy s pestrým květenstvím.

Plamének celolistý

je bujně rostoucí popínavá rostlina, která slouží k popínání pergoly nebo jiné konstrukce , je nutné ji však pečlivě vyvazovat. Díky svému bujnému růstu je velmi často používán i jako půdo pokryvná rostlina, vhodná je kombinace s půdním pokryvem s mulčovací kůry. Kvete malými bílými nebo nachovými květy od června do srpna.

Tořič hmyzonosný

je drobná orchidej. Velikost asi 20 centimetrů. Malé květy, nemá jich mnoho. Listy sivozelené, dlouhé 3–12cm, široké 1–2.5cm. Kvete od poloviny května do června. Roste na sušších loukách, pastvinách , křovinatých stráních.Je to ohrožený druh.

Tučnice

jsou masožravé rostliny. Jsou to rostliny menšího vzrůstu, které svou kořist (hmyz) lapají pomocí chloupků (vylučujících trávicí enzymy). Tučnice obvykle rozlišujeme na základě jejich geografického rozšíření, protože jsou s nimi spojeny nároky na pěstovaní.Tučnice obecná se vyskytuje v mírném podnebném pásu, zatímco tučnice mexická, jak napovídá její název, patří do skupiny tučnic rostoucích v Mexiku.

Upolín nejvyšší

Je to významná luční bylina, charakteristická pro vlhké louky. Roste i na lesních okrajích a v okolí pramenišť. V zahradách patří už po dlouhou dobu k pěstovaným bylinám.Kvete květen, červen, barva květů žlutá, oranžová. Plodem je měchýřek, u upolínu nejvyššího protažený v dlouhý zobánek.

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.496', E 14° 36.947'
[GPX]

[MAPY.CZ]