česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Fretka domácí

Původně ji lidé využívali k chytání a vyhánění myší a škodlivých hlodavců z nor, k protahováním lan dlouhým potrubím a v kožešnickém průmyslu. V Dnešní době se fretky chovají jako laboratorní zvířata a čím dál více jako domácí mazlíčci. Fretky mají milou a hravou povahu a silnou osobnost podobně jako kočky.

Fretka domácí (Mustela putorius furo) nebo jen fretka je šelma z čeledi lasicovití. Fretka byla domestikována ze tchoře tmavého (Mustela putorius), ačkoli původně se vědci domnívali, že ze tchoře stepního (Mustela eversmannii). Je to jediná domestikovaná kunovitá šelma (a spolu se psem a kočkou jedna ze tří domestikovaných šelem obecně. Dospělá měří kolem 50 cm, a váží kolem jednoho kilogramu a dožívá se až 10 let.

Samice mají 3–5 párů mléčných bradavek. K páření dochází od března do května, samice je březí 40–43 dnů a rodí až 12 mláďat, obvykle však méně (pokud je mláďat více než 7, je nutné je od 3 týdne přikrmovat). Samice potřebuje po porodu klid a pokud to není nutné, prvních 14 dní do hnízda nezasahujeme a mladé kontrolujeme, jen když samice hnízdo sama na chvíli opustí). Mláďata jsou zpočátku slepá, matka je kojí i více než jeden měsíc.

Fretky se krmí živočišnou i rostlinnou potravou. Základ tvoří maso, které by mělo představovat 60% potravy.

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.493', E 14° 36.933'
[GPX]

[MAPY.CZ]