česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Psík mývalovitý

Psík mývalovitý alias mývalovec kuní je šelma z čeledi psovitých, která se může chlubit svým, černobílou kresbou zbarveným, kožichem. Přesto, že je to psík, neumí štěkat.

Mývalovec kuní nebo také psík mývalovitý připomíná svým vzezřením medvídka mývala. K 55–67 centimetrové délce těla se připočítává 15–22 centimetrový ocas. V létě váží tento živočich 4–5 kilogramů, na podzim bývá jeho váha dvojnásobná. Jeho zavalité tělo, které je neseno nízkými nohami, je vpředu zakončeno protáhlou hlavou s krátkýma ušima. Kožešina, pro kterou je i loven, je poměrně dlouhá a zvláště pak na bocích a ocase i dosti odstálá. Zbarven je do šedohněda až hněda, břicho přechází do žlutohnědé a nohy má tmavě až černě zbarvené, stejně jako ocas. Na hlavě má pestrou černobílou kresbu a uši mají zezadu černou barvu. Na rozdíl od mývala nemá nikdy příčně pruhovaný ocas.

Původním areálem rozšíření je Dálný východ. Postupem času se jeho oblast rozšíření začala přesouvat přes evropskou část Ruska dále na evropský kontinent. Dnes tuto psovitou šelmu nalezneme nejenom v České republice, ale i ve Švýcarsku, Holandsku, skandinávských státech Norsku, Švédsku a Finsku. Důvodem tohoto přesunu byla jeho kožešina.

Najít psíka mývalovitého můžeme především v listnatých a smíšených lesích s hustým podrostem. Nejlépe s bažinatými oblastmi. Rád se ukrývá v hustém podrostu okolo řek. Spíše než že bychom ho zahlédli, můžeme slyšet šramocení v křovinách kolem sebe. Většinou se totiž zdržuje v místech, která jsou těžko prostupná nebo nejlépe v norách a skalních rozsedlinách, kde tráví takřka celou zimu sladkým zimním spánkem, který ovšem mnohdy přerušuje.

Průměrný věk dožití se pohybuje mezi 10–14 roky. Jako hlavní složka potravy slouží mývalovci kunímu drobní živočichové, ovoce, bobule a zelené části rostlin.

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.493', E 14° 36.933'
[GPX]

[MAPY.CZ]