česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Bažanti - plemena

Bažant obecný

Původně asijský druh hrabavého ptáka. Samec bažanta patří svým zbarvením a velikostí k nejnápadnějším ptákům naší krajiny. Největší část těla je pokryta hnědě až medově zabarveným peřím s černými konečky. Letky jsou zabarvené šedozeleně. Krk tohoto nádherného ptáka zdobí výrazný bílý lem, který odděluje hnědavou hruď od modrozeleně zbarvené, kovově lesklé hlavy. Mimo to ho zdobí dlouhý ocas s hnědě a černě pruhovaným peřím. Samička je poněkud nenápadnější. Příroda jí oblékla do hnědočerného skvrnitého kabátu. Je menšího vzrůstu a má kratší ocas.

Bažant stříbrný

V 5 století před naším letopočtem byl objeven v Asii. V zemědělské krajině střední Evropy se objevil v 11. století. I dnes ho lze vidět v remízkách a neobhospodařovaných koutech v zemědělské krajině. Většinu svého života tráví na zemi, vzlétá pouze, když mu hrozí nějaké nebezpečí. Při letu je velmi hlučný. Na loukách a polích sbírá semena, plody a zelené části rostlin.

Díky svému velmi obtížnému letu má bažant mnoho nepřátel, jeho hlavní zbraní proti nim je velký počet potomků. Bažanti patří mezi polygamní druh, to znamená, že sameček není věrný pouze jedné samici. Právě díky polygamii je tento druh životaschopný – kdyby tomu tak nebylo, mohlo by se stát, že by tento druh již dávno vyhynul. U bažantů totiž dochází velmi často k úmrtí mláďat, především kvůli nepřízni počasí a nedostatku živočišné potravy. Po oplodnění snese samička 8 – 12 vajíček (někdy i více), ze kterých se po 23 – 24 dnech líhnou mláďata. Snůška je dobře ukryta v mělké hnízdní jamce v rákosí či křoví. Po 10 – 12 dnech jsou mláďata schopna letu. Na matce jsou závislá 70 – 80 dní od vylíhnutí.

Bažant obecný

Bažant stříbrný

Bažant stříbrný je Evropě známý už od 18. století. V přírodě vytváří 13 zeměpisných poddruhů. Typickým znakem všech stříbrných bažantů jsou výrazné červené nohy a to již u malých kuřat. Kohouti se vybarvují druhým rokem, někteří jsou však plodní již v prvním roce života. Chovatelsky patří k nenáročným druhům. A dobře se množícím druhům, takže je vhodný už i pro začínající chovatele. Snůšku tvoří 6–15 poměrně velkých, červenohnědých vajec. Inkubace trvá 25 dní. Častokrát vysedávají a odchovávají kuřata rodiče. V době rozmnožování jsou samci velmi agresivní, svádějí spolu lité boje o samice. Živí se semeny, bobulemi, různými plody, výhonky, hmyzem, červy, a jinými bezobratlými živočichy. Bažanti žijící ve vyšších nadmořských výškách se často před den přesunují za potravou do nižších horských oblastí.

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.496', E 14° 36.919'
[GPX]

[MAPY.CZ]