Naučná stezka Radonice
Domácí drůbež - plemena
U domácí drůbeže se tradičně rozlišuje hrabavá drůbež (kur domácí, krůty) a vodní drůbež (kachny a husy). Fylogeneticky tvoří drůbež (tedy klady vrubozobí a hrabaví) dobře podloženou monofyletickou skupinu na samé bázi žijících létavých ptáků (Neognathae), zvanou Galloanserae.
Kur domácí – Gallus gallus f. domestica (Linné, 1758) vznikl domestikací kura divokého, S domestikací se začalo zřejmě postupně. Kur svým hlasem hlásil nástup nového dne, takže se zřejmě stal symbolem světla, života a zdraví, pro své chování byl symbolem erotiky a plodnosti a pro svou bojovnost se stal symbolem mužnosti. Proto jej lidé nejdříve používali k rituálním obřadům, pro kohoutí zápasy a jako hospodářsky cenný byl využit teprve později. Pro pestře zbarvené nebo zkadeřené či hedvábné peří nebo pro několik metrů dlouhá ocasní pera, chocholy, vousy a rousy se choval také pro okrasu.
Krůta domácí – Meleagris gallopavo f. domestica (Linné, 1758) – byla domestikován již indiánskými kmeny (Aztéky) dávno před příchodem Evropanů z mexické formy krůty divoké, která žije dodnes volně v málo obydlených oblastech Severní a Střední Ameriky. Do Evropy byla dovezena Španěly r. 1523–24, a to nejdříve samci; ještě v r. 1530 nebyly v Evropě známy samice. V letech 1550–60 se však už uplatňuje ve Španělsku pro chutné maso a dostává se i do Francie a Anglie kde se stal tradičním oblíbeným jídlem o vánocích. K nám se dostala až o 100 let později.
Perlička domácí – Numida meleagris f. domestica (Linné, 1758) byla zdomácněna již před naším letopočtem. Domestikována byla pravděpodobně z perličky kropenaté – N. meleagris (Linné, 1758), která se vyznačuje typickou přilbou (kostěný výrůstek na lebce) a žije dodnes divoce v celé řadě variet v severozápadní Africe. Chová se hlavně pro vynikající maso a vejce, která skladovaná za obvyklých podmínek si dlouho podržují charakter čerstvých vajec. Její chov nikdy nedosáhl významu kura domácího. Domestikací se perličky také mnoho nezměnily od svých divokých předků – jsou plaché, bojovné, toulají se a nesnášejí se s ostatní drůbeží. Pronikavý hlas perliček je často příčinou i jejich menšího rozšíření.
Užitečné informace
Užitečné kontakty
- Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
- Obvodní oddělení Radonice
- Adresa: Radonice 97, 431 55
- Telefon: 474 398 025 mobil nonstop: 721 637 874
- Obecní úřad Radonice
- Na Skále 185, 250 73 Radonice
- tel: 286 855 410, fax: 286 850 537
- e-mail: obec.radonice@radonice.cz