česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Domácí drůbež - plemena

U domácí drůbeže se tradičně rozlišuje hrabavá drůbež (kur domácí, krůty) a vodní drůbež (kachny a husy). Fylogeneticky tvoří drůbež (tedy klady vrubozobí a hrabaví) dobře podloženou monofyletickou skupinu na samé bázi žijících létavých ptáků (Neognathae), zvanou Galloanserae.

Zakrslá wyandotka

Kur domácí – Gallus gallus f. domestica (Linné, 1758) vznikl domestikací kura divokého, S domestikací se začalo zřejmě postupně. Kur svým hlasem hlásil nástup nového dne, takže se zřejmě stal symbolem světla, života a zdraví, pro své chování byl symbolem erotiky a plodnosti a pro svou bojovnost se stal symbolem mužnosti. Proto jej lidé nejdříve používali k rituálním obřadům, pro kohoutí zápasy a jako hospodářsky cenný byl využit teprve později. Pro pestře zbarvené nebo zkadeřené či hedvábné peří nebo pro několik metrů dlouhá ocasní pera, chocholy, vousy a rousy se choval také pro okrasu.

Australka kohout

Krůta domácí – Meleagris gallopavo f. domestica (Linné, 1758) – byla domestikován již indiánskými kmeny (Aztéky) dávno před příchodem Evropanů z mexické formy krůty divoké, která žije dodnes volně v málo obydlených oblastech Severní a Střední Ameriky. Do Evropy byla dovezena Španěly r. 1523–24, a to nejdříve samci; ještě v r. 1530 nebyly v Evropě známy samice. V letech 1550–60 se však už uplatňuje ve Španělsku pro chutné maso a dostává se i do Francie a Anglie kde se stal tradičním oblíbeným jídlem o vánocích. K nám se dostala až o 100 let později.

Hedvábnička- slepice bílá

Perlička domácí – Numida meleagris f. domestica (Linné, 1758) byla zdomácněna již před naším letopočtem. Domestikována byla pravděpodobně z perličky kropenaté – N. meleagris (Linné, 1758), která se vyznačuje typickou přilbou (kostěný výrůstek na lebce) a žije dodnes divoce v celé řadě variet v severozápadní Africe. Chová se hlavně pro vynikající maso a vejce, která skladovaná za obvyklých podmínek si dlouho podržují charakter čerstvých vajec. Její chov nikdy nedosáhl významu kura domácího. Domestikací se perličky také mnoho nezměnily od svých divokých předků – jsou plaché, bojovné, toulají se a nesnášejí se s ostatní drůbeží. Pronikavý hlas perliček je často příčinou i jejich menšího rozšíření.

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.499', E 14° 36.925'
[GPX]

[MAPY.CZ]